
Навіщо Дмитро Кулеба поїхав до Африки
Прочитаєте за: 5 хв. 6 Жовтня 2022, 15:59

Африканські країни до останнього часу не були в полі зору української дипломатії. На це є ряд причин: нестача фахових кадрів та дипломатичних представництв у країнах Африки, більша увага на ЄС і НАТО. Але події після 24 лютого показали, що російсько-українська війна вплинула й на Африку. Повномасштабне російське вторгнення зруйнувало глобальні торговельні ланцюжки та поставило африканський континент під загрозу голоду.
І перший в історії африканський тур Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який розпочався 3 жовтня та триватиме до 12 жовтня, свідчить про активізацію Києва в регіоні.
Варто нагадати, що у Стратегії зовнішньополітичної діяльності України, яка затверджена торік, окремим пунктом є співробітництво з державами Близького Сходу та Африки. Передусім мова йде про економічне посилення України там, а також залучення інвестицій задля реалізації спільних проєктів.
Зовсім скоро, можливо, саме Африка стане континентом із найбільшим населенням у світі. Крім того, не треба забувати й про значні природні ресурси (діаманти, нафта, газ). Тому впродовж останніх років триває боротьба між світовими гравцями (США, ЄС, Китай, Туреччина) за сфери впливу на африканському континенті.
Цікаво, що Африка є серед тих регіонів, де москва вміло використовує сформований за срср образ країни, яка підтримувала національно-визвольну боротьбу проти європейських колонізаторів.

Фінансова підтримка молодих лідерів новопосталих держав, їхнє навчання в срср, військові радники в Африці, будівництво місцевої інфраструктури за отримані нафтодолари від радянського експорту енергоресурсів до Європи. Все це від Хрущова до Горбачова мало наслідком створення стійкого образу в африканців, що москва це там, де допоможуть.
Тред у твіттері АрміяInform про вплив російсько-української війни на Африку.
The impact of 🇷🇺 🇺🇦 war on #Africa
🧵(1/10)
African countries, which have been out of 🇺🇦 attention for a long time, have now become relevant due to #RussiaUkraineWar. The economic circumstances of war with blocking the export of 🇺🇦 goods abroad affect Africa to a greater extent.— ArmyInform (@armyinformcomua) October 2, 2022
Після розпаду срср економічний вплив москви в Африці дещо послабився за рахунок активізації Пекіну та зменшення присутності Заходу в регіоні. Попри те, що Україна експортувала до Африки свою аграрну продукцію, рівень торгівлі був незначним. Це було пов’язано з незначною дипломатичною присутністю нашої держави на континенті — 10 посольств на 56 країн. Питання, яке досі гостро стоїть перед МЗС України.

Блокування російською армією українських портів Чорного та Азовського морів унеможливило експорт аграрної продукції з України по всьому світу, де країни Африки були серед головних імпортерів. За посередництва ООН та Туреччини у липні було погоджено створення Чорноморського зернового коридору. Тоді було частково відновлено експорт українських товарів до африканських країн.

Дмитро Кулеба своїми офіційними візитами до ряду держав Африки прагне налагодити економічну та політичну співпрацю, якої до цього майже не було. 3 жовтня Міністр прибув до Сенегалу. Це колишня французька колонія в Західній Африці. До речі, в Тернополі працює Почесне Консульство Республіки Сенегал в Україні.
Цього року Сенегал головує в Африканському Союзі — головному регіональному об’єднанню Африки.
4 жовтня Дмитро Кулеба взяв участь у відкритті українсько-сенегальського бізнес-форуму. Там очільник українського МЗС розповів про платформу NAZOVNI.
Довідково. Платформа NAZOVNI — проєкт за сприяння МЗС України, який має на меті розширення інвестицій українського бізнесу у світі. Дипломати на місцях допоможуть вітчизняним бізнесменам із проведенням переговорів та налагодженням торговельних зв’язків. Країни Глобального Півдня (Латинська Америка, Африка, Індо-Тихоокеанський регіон) серед пріоритетів роботи NAZOVNI.
За результатами форуму було підписано меморандум про взаєморозуміння між Торговельно-промисловою та сільськогосподарською палатою Дакара та Радою експортерів та інвесторів при МЗС України.
Наступною країною, яку відвідав Кулеба, став Кот-д’Івуар. 5 жовтня Міністр зустрівся зі своєю колегою — міністеркою закордонних справ, африканської інтеграції та діаспори Кот-д’Івуару Кандією Камарою.

Після переговорів було погоджено посилення співпраці в IT-сфері, двосторонній торгівлі та освіті. Необхідно пам’ятати, що в Україні до 24 лютого навчалися тисячі африканських студентів, які опанували українську мову, шанують нашу державу та є народними амбасадорами своїх країн тут. Через це взаємні двосторонні освітні та наукові обміни є надважливими.
Також Кот-д’Івуар став першою африканською державою, яка долучилася до Кримської платформи — майданчика задля привернення світової уваги до питання деокупації Криму.
Трагічні події російсько-української війни змусили переосмислити наше позиціонування у світі. Африка є континентом, де ще триває боротьба за громадську думку, адже Україну ще тільки відкривають для себе африканці. Власне, як і українці Африку.
Тут є багато перспектив для проєктів публічної та культурної дипломатії. Це коли формується позитивний образ про країну за кордоном через популяризацію мови, історії, культури та їжі. Наприклад, за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України 6 липня — 3 серпня відбувся «І Фестиваль українського кіно в Намібії». Водночас організація фестивалю стала можливою й завдяки місцевій українській діаспорі, яка мешкає в Намібії.
Віднедавна є посада спецпредставника України з питань Близького Сходу та Африки, яку посів експосол України в Алжирі Максим Субх. Це є підтвердженням того, що Україна вже системно починає працювати з африканськими країнами.

Водночас з українського боку є наміри вибудовувати відносини з Африкою виключно на рівноправній основі. А не як росія — втручається в африканські справи через «вагнерівців», розхитуючи не перший рік регіон зсередини.