Мер із маєтком за 69 мільйонів і братом-меценатом: деклараційна розкіш Кличка

Події України
Мер столиці Кличко

8 Кві, 09:00

Рубрика «Секрети декларацій» від «Київщина 24/7» продовжує копати глибше – у кишені тих, хто керує нашими містами й селами. На черзі – не хто-небудь, а сам мер столиці. Віталій Кличко – публічна особа, медійна фігура і багаторічний керманич Києва. Та чи все так прозоро у його деклараціях, як у спортивній кар’єрі? Ми дослідили, які статки задекларував Кличко, хто дає йому мільйонні позики, на яких авто він їздить, скільки в нього дорогих годинників – і що пов’язує його з борделем просто у власному будинку.

Останню декларацію Віталій Кличко подав у 2025 році. За звітний 2024 рік мер Києва заробив 1 233 270 грн, тобто 102 772 грн на місяць. Для порівняння: у 2023 році його річна зарплата складала 1 003 636 грн (83 636 грн на місяць). А ще роком раніше, у 2022 році – 906 317 грн (75 526 грн на місяць). Тобто за 3 роки війни зарплата Кличка зросла на 22,9%.

Та це ще не все. У 2024-му Кличко задекларував 1 537 431 гривню роялті від британської компанії STEEL CITY INTERACTIVE LTD. Ця фірма, за даними YouControl, створює комп’ютерні ігри. Заснована у 2020 році – і, здається, непогано знає, як «монетизувати» образ легендарного боксера.

Нерухомість

Починалося все скромно. У квітні 1999 року брати Клички отримали право на проживання в київській квартирі площею 43,6 кв.м – майже гуртожиток, а не помешкання. Тоді ця нерухомість коштувала 63 500 грн. За тодішнім курсом це трохи понад 30 тисяч доларів – не надто багато, але й не дарма кажуть: «Усе велике починається з малого».

Далі – більше. У грудні 2005 року мер столиці став власником просторої квартири в Києві – 251,8 кв.м. Вартість? Формально – 35 тисяч гривень. Ця цифра виглядає як жарт або помилка – 140 гривень за квадратний метр у столиці в епоху до криз? Але, як показує українська практика, папери все стерплять.

А тепер – фінальний акорд. 20 грудня 2023 року – Віталій Кличко купує будинок відпочинку у селі Лютіж, що на Київщині. Скромна така «хатинка» на 785,5 кв.м. Ціна – 69 мільйонів 125 тисяч гривень. У той самий день він став і власником земельної ділянки під цим маєтком – 25 соток у Петрівській громаді Вишгородського району. Офіційно – для «відпочинку». А де ще мерові Києва набиратись сил після важких трудових буднів, як не в заміському палаці?

Цінне майно

Поки кияни підраховують копійки на комуналку, мер столиці, схоже, захопився колекціонуванням… часу. Точніше – дорогих годинників. У Віталія Кличка – справжній арсенал хронометрів для кожного зап’ястя та настрою. Тут і два IWC – швейцарська класика для тих, хто розуміється на деталях. І одразу три годинники Frank Muller – механіка на шкіряному ремінці, для цінителя статусу та ексклюзиву. Ще один Frank Muller – окремо. Бо чому б і ні? На додачу – два Mont Blanc. І все це – не електроніка з мас-маркету, а точна механіка, де ціна одного екземпляра легко сягає вартості середньої автівки.

Але найцікавіше – антикварний камінний годинник Jacques Murray & Co з Франції, мармуровий, друга половина XIX століття. Це вже не просто аксесуар – це музейний експонат, якому місце у салоні серед візантійських ікон та крісел Людовіка XIV. Але ні – він у декларації мера Києва.

До цієї «скромної» колекції додається ще й білий рояль Yamaha DC1A вартістю 960 тисяч гривень. Для душі. Для іміджу. А можливо, для ефектного кадру в Instagram.

Транспортні засоби 

Транспортні вподобання Віталія Кличка – це ціла історія про стиль, статус і специфічні «пільги». Почалося все з причепа IRONHORSE, який Кличко придбав у липні 2013 року за 192 тисячі гривень.

У жовтні 2014 року мер розширює гараж: мотоцикл FINE CUSTOM 2009 року випуску, за 600 тисяч гривень. А у грудні 2023 року Кличко додає до колекції Land Rover Discovery 2013 року. Вартість – 911 436 грн.

Та це ще не все. У декларації – цікава деталь: мер безплатно користується одразу трьома джипами TOYOTA SEQUOIA. Два – 2021 року, один – 2014 року. Вартість останнього – 1 480 000 грн. Усі авто орендовані братом мера столиці Володимиром у компанії ТОВ «Болє», власником якої він і є. Щедрий брат – це, мабуть, найкращий соціальний пакет.

Грошові активи

У декларації мера столиці знову цікава деталь: Володимир Кличко позичив Віталію 2 мільйони 200 тисяч євро та ще 130 тисяч доларів. Для розуміння масштабу: це понад 100 мільйонів гривень.

Та й сам мер не «голий-босий». На банківських рахунках – понад 513 тисяч гривень, 66 тисяч доларів і…1 євро. Можливо, для символічного жесту – «євроінтеграція», як вона є. У готівці – ще 200 тисяч гривень, 32 тисячі доларів і 28 тисяч євро. Разом – непогана сума, як для державного службовця.

Скандали пов’язані з обранцем

Поки Київ живе в умовах війни, ракети летять на житлові масиви, а громада чекає ремонту шкіл, укриттів – у столичній владі розгортається інша війна. Війна за вплив, за землю, за повноваження і за підписи під розпорядженнями.

Журналісти Bihus.Info опублікували розслідування, яке стало політичним вибухом: у центрі Київради – кримінальний вплив «смотрящого» Дениса Комарницького. На плівках – депутати, чиновники і земля, земля, земля. На записах Комарницький дає прямі вказівки секретарю Київради Володимиру Бондаренку: які питання виносити, як голосувати, як «вирішувати». Це не кулуарна політика – це реальна тіньова вертикаль, яка, за версією НАБУ, роками контролювала київську землю через фіктивні споруди та ручне управління радами. У лютому 2024 року НАБУ і САП влаштували спецоперацію «Чисте місто», затримали високопосадовців, викрили злочинну організацію. Після чого мер Києва Віталій Кличко заявив про масштабні кадрові зміни у столичній владі.

Тим часом між мером Києва Віталієм Кличком і начальником Київської міської військової адміністрації Тимуром Ткаченком спалахнув відкритий конфлікт. Мер звинуватив КМВА у блокуванні рішень, у спробі перебрати на себе повноваження КМДА і навіть у «знищенні місцевого самоврядування столиці». Зеленському прилетіла заувага: мовляв, поки він бореться з росією, його «оточення» займається політичними інтригами. Ткаченко у відповідь заявив, що це все «порожні звинувачення», а КМВА робить те, що не може (чи не хоче) робити мерія: моніторить тендери, евакуює закинуті автівки, запускає транспорт під час тривог.

У квітні Кличко зробив хід у відповідь – ініціював рішення Київради, яке знову дає йому ключ до головних дверей влади. Проєкт №222, проголосований 3 квітня, передбачає, що всі розпорядження КМДА (а фактично КМВА) мають підписуватись виключно міським головою. Під час повітряної тривоги, під крики «це порушення регламенту» та «узурпація», мер поставив питання на голосування – і рішення пройшло. Депутати «Європейської Солідарності» і частина «УДАРу» підтримали мера. Опозиція – обурена.

Депутатка Київради і офіцерка ЗСУ Аліна Михайлова прямо закликала Кличка піти у відставку, заявивши, що «місто Київ захопила злочинна організація, яка тепер хоче підпорядкувати собі ще й військову адміністрацію». Інші депутати прямо говорять про спробу перетворити столицю на «приватну компанію з одним підписантом». Сам Кличко все це заперечує: мовляв, рішення потрібне для забезпечення життєдіяльності міста, і жодних повноважень у КМВА воно не забирає. Але в тексті рішення чорним по білому написано: підпис тепер за мером.

Та не єдиними політичними скандалам відзначився Віталій Кличко. У січні цього року, у будинку, де мешкає мер Києва, правоохоронці викрили бордель під вивіскою нічного клубу «Тутсі». Понад 30 жінок утримували в приміщенні, змушували до проституції, продавали наркотики й знімали клієнтів на приховані камери для подальшого шантажу. За інформацією Стопкору, охороною незаконного бізнесу займалися не хто-небудь, а співробітники комунального підприємства «Муніципальна охорона», які фінансуються з міського бюджету – тобто з кишень киян. Крім того, до клубу може мати стосунок перший заступник голови партії «УДАР», яку очолює сам Кличко.

Читайте також: Бідність у деклараціях і розкіш у тіні: рейтинг найбідніших мерів Київщини

Фото: «Київщина 24/7», НАЗК.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Залишити відповідь