Чи стане поле битви на Львівщині місцем історичної пам’ятки

Події України
Поділитись
Відомий історик і дослідник Микола Бандрівський звернув увагу на те, що на Львівщині є чимало місць, що є історичними пам’ятками з огляду на те, що багато століть тому на тій чи іншій території відбувалися битви, які так чи інакше вплинули на історію нашого краю. 
Однак сьогодні мова йде про те, щоб ці історичні місця були відповідним чином збережені. Натомість там часто можна зустріти чорних копачів, що полюють на артефакти минулого, щоб їх вигідно продати на аукціонах. 
Наприклад, йдеться територію, на якій відбулася битва між князями давньоруського Києва проти Галичини.
Про кривавий бій (“битву люту” – за словами літопису), яка відбулася майже тисячу років тому, на Рожному Полі під сьогоднішнім Золочевом на Львівщині
Багато хто з нас оглянув чи не усі замки і палаци довкола Львова і здивувати чимось новим, нас нині майже неможливо. Та й інформації в інтернеті про ті галицькі архітектурні перлини на Львівщині вже стільки, що майже кожен щось підчитавши, вже може самостійно проводити по цих замках і палацах, власні екскурсії.
А ви знаєте, що у нашому знанні про старожитності довкола Львова, є одна велика “біла пляма”..?
Маю на увазі те, що в останні два десятиліття набирає чим раз більшої популярності окрема наукова дисципліна – “археологія місць битв”, тобто вивчення тих місцевостей, де за давнини відбувалися особливо кровопролитні й історично значимі битви.
Ну, от: хто з вас назве бодай дві-три місцевості неподалік Львова, де кілька століть тому, годинами а то й днями, лунав брязкіт мечів, іржання коней, свистіли хмари стріл, чулися зойки поранених і передсмертні хрипи тих, які от-от мали відійти до Вічності..? І, брали участь у тих битвах не десятки чи сотні воїнів, а багатотисячні армії…
А тепер у двох словах про саму битву: навесні 1099 року київський князь Святополк своїми військами атакував Галичину, осліпивши, перед тим, князя-галичанина Василька, який якраз повертався із Любецького з’їзду Рюриковичів і проти якого зараз йшов війною.
Полки київського князя перейшли Збруч і десь наприкінці березня 1099 року вторглися на територію спершу Теребовельського, а за ним і Звенигородського князівств. Місцеві галицькі князі – Володар і осліплений Василько одразу ж вивели назустріч агресору свої раті. Ворожі армії зійшлися неподалік Львова – між нинішніми Золочевом і Буськом, на розлогому Рожному Полі (див. світлину), що якраз розмежовує Галичину з Волинню.
Ось як про це пише “Повість временних літ”:
“…Святополк же… почав замишляти проти Володаря і проти Василька, говорячи: «Адже се є волость отця мойого і брата». І пішов він на них, і коли почули це Володар і Василько, [то] пішли вони насупроти, взявши хреста, якого він цілував із ними на тім, що «на Давида я прийшов, а з вами обома хочу мати мир і любов». І переступив Святополк хреста, надіючись на множество воїв. І зступилися вони на полі на Рожні, коли приготувались до бою вони обидва, і Василько підніс хреста, говорячи:
«Сього ти цілував єси. Спершу, коли взяв ти єси у мене зір очей моїх, а нині осе хочеш ти душу відняти мою. Тож хай межи нами буде хрест сей чесний». І рушили вони одні супроти одних до бою, і зступилися полки, і багато людей благочестивих бачили хреста над Васильковими воями, що піднісся вельми. І коли сталася велика битва і багато падало з обох військ, побачив Святополк, що битва люта, і побіг, і прибіг до Володимира. А Володар же і Василько, перемігши, стали тут, кажучи: «Доволі нам обом на межі своїй стати». І не пішли вони нікуди…”
Як бачимо з літопису, галицькі полки, у тій битві, завдали ворогові поразки і змусили його відійти. Тій битві на Рожному Полі присвятив, свого часу, особливу увагу Михайло Грушевський (фрагмент з цієї його праці, я подаю під цим дописом у своєму коментарі).
Микола Бандрівський звернувся також до Управління СБУ у Львівській області, Головного  Управління Національної поліції у Львівській області та Львівської обласної Ради, які, на його думку,  вже ось кілька років поспіль роблять вигляд, що усіма силами борються і протидіють “чорному копу” на Львівщині, тобто тотальному, у колосальних масштабах (!) розграбуванню археологічних пам’яток на території нашої області.
На його переконання місце тієї давньої битви на Рожному Полі під Золочевом в останні роки стало справжнім Клондайком для мародерів різного віку і статі, які з метою особистої наживи систематично зондують те поле металодетекторами і викопують, звідти, цілі і вже понівечені зразки озброєння (вістря стріл, списів, бойових сокир та ін.), залізні остроги, фрагменти металевих захисних обладунків, елементи кінської упряжі і спорядження верхівців та багато іншого.
І все це йде не у наші музеї, а перепродується посередникам або ж виставляється на продаж на аукціонах… А, державні службовці, які за своїми посадовими інструкціями мали б протидіяти цим безчинствам у пам’яткоохоронній сфері, стоять собі віддалік, скромно потупивши додолу очі, і то з таким виглядом, ніби їх ця проблема аж ніяк не стосується…
А ось що писав Михайло Грушевський про битву Рожному Полі під Золочевом на Львівщині наш славний історик: “…Михайло Грушевський:
Р о ж н е п о л е .
Місце „Рожного поля“, на галицько-волинськім пограничу, прославлене голосною битвою 1099 р., що рішила окремішність Галичини і виратувала її для династиї Ростислава, на підставі літописного оповідання про кампанію 1144 р. могло бути озна­чене досить докладно. Військо київське, йдучи на Звенигород з горішнього Серета, проминуло Рожне поле в сусідстві Голих
Отже Рожне поле лежало десь коло вододілу Буга і Серета, в сусідстві Золочева. Се зовсім ясно виходить з літописного оповідання, і аналїза його давно означила сю місцевість в при­ближению. Тільки брак хороірафічної вказівки не давав мож- ности означити її вповні. За браком иньшої місцевости з таким іменем вказувано на Рожнів на Стиру, на захід від Бродів, але очевидна річ, що- Рожне Поле так далеко на північний схід від лінії Серет — Голі гори — Звенигород ніяк не могло лежати. Недавно я одержав звістку — від п. Григорія Кузьми, совітника апеляції у Львові, що назва „Рожного поля“ досі живе в зміненій формі під Скварявою, на степах, в околиці Золочева. Се вповні підходить до літописного оповіданняа), й істнованне сеї назви в устах сучасної людности рішило б справу. На моє запитанне сов. Кузьма не відмовив близших пояснень в сій справі в листі, з якого виїмки вважаю небезінтересними для висьвітлення сеї справи.
„Майже на’половині’ дороги зі Скнилова до Скваряви ле­жить фільварочок на карті військовій названий „Рожоволя“. Так його і люди зовуть. Лежить він посеред степу, на котрім в літі дропи подибати можна. Будучи ще малим хлопцем (тепер минї іде 66 рік), їздив я тою приватною дорогою з Білогокаменя до Львова до школи, отже котрийсь з моїх свояків в ІІочапах опо­відав минї, що в тім місцн, де той фільварочок господарський стоїть (там пан не мешкає) давно колись була велика війна, така сильна, що потічком, котрий як раз там починає ся руд- кою, кров текла, і що той потічок „крвавником“ звали. Мав там бути і камяний хрест на памятку тої битви поставлений, але я собі не пригадую, чи я там хрест бачив: будучи молодим шко­лярем, не много я таким оповіданнєм інтересував ся. На війсковій мані нема хреста при „Рожоволи“, але аж дальше в по­лю з Рожоволї до Скваряви ідучи, єсть хрест. Потічок від Рожоволї іде до Ольшанки. „Для чого сей фільварачок Рожоволя зоветь ся, ніхто мені не вияснив, хоч я з маленьку рожами любуючись, тою назвою інтересовав ся. Аж Вашу історію читаючи і на Рожне поле прийшовши, пригадав собі Рожоволю, а що межи жерелами Буга, дуже добре менї знаними, і жерелами Серету нема відповідного поля, на котрім би більша битва відбутись могла, і що тая Ро­жоволя тілько зо дві мили від Золочева віддалена; що по жад­них рожах я в тім місці і сліду не бачив і нічого не чув, щоб там хто рожі управляв; що місце те не далеко від ріки Буга віддалене і для битви дуже надавало ся; що й переказ про дуже давню битву в тім місці удержує ся, а народ дуже часто назви перекручує і з Рожного поля Рожоволю міг вчинити, не піймаючи того, що те поле колись границею (рогом — рожним) було, а в сусідстві приходять і Белзець і Княже — отже все те навело менї гадку, що та Рожоволя буде стояти на історич­нім Рожніи полю — на північній стороні від Золочева, майже в половині дороги від Скваряви до Скнилова, серед широкого
степу, 254 сяжень над ровенем моря.
Отже було то місце сухе, рівне, отворене, до битви дуже придатне, якого другого в око­лиця нема“.Степова високорівня на північний захід від Золочева, в напрямі до Скваряви й Скнилова, дійсно, підходить вповні” під обставини літописного оповідання, і назва „Рожоволї“ (Рожна воля) справді” може бути слідом давньої назви „Рожного поля“, що стелило ся на сім степовім просторі в напрямі від „Рожоволї“ до Золочева…”
Львівський активіст і захисник історичних пам’яток Андрій Салюк у коментарі до матеріалу зазначив, що за нашим законодавством поля битв мають можливість отримати статус памʼятки історії.
Він запропонував на основі історичної довідки від імені Товариства охорони пам’яток підготувати подання на внесення цього обʼєкту, як щойно виявленого, до Переліку об’єктів культурної спадщини. Тоді ця територія отримає державний захист.

Залишити відповідь